Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Motorlu Bahçe Kapı Sistemi

Motorlu Bahçe Kapı Sistemi Motorlu Bahçe Kapı Sistemi

Motorlu Bahçe Kapı Sistemi

Bariyerler güvenli geçiş kontrol sistemlerinin ana temel yapılarından birisidir. Bariyerler kullanım alanı olarak daha çok açık alanlarda veya kapalı otoparklarda kullanılır. Giriş ve çıkışlarda kontrol ve diğer güvenlikle uyum içinde çalışabilen bir yapıdır. Bina otomasyonunda yetkisiz giriş çıkışların engellenmesi yanında denetime yardıma olur. Çalışma sistemleri kontrol yapısına göre şekillenir. Kontrol yapıları, genellikle kart okuma ve uzaktan kumandalı olarak yapılırlar. Açık ve kapalı otoparklarda, otoyolların giriş ve çıkıştan ile özel mülklerin giriş çıkışlarında tercih edilirler.

Otomatik Uzaktan Kumandalı Bariyerler

Otomatik uzaktan kumandalı bariyerler çalışma yapıları itibari ile otomatik yukarı aplır garaj kapılarla aynıdır. Aralarındaki tek fark kumanda edilen mekanik parçası fazla olan bir kapı iken, uzaktan kumandalı bariyerde ise 2 - 4,5 m uzunluğundaki mekanik bir koldur. Bariyerler en çok kullanılan kontrol tipidir. Genellikle otoyolların gişelerinde ve otoparklarda araç giriş çıkışında en çok rağbet edilen yöntemdir. Ayrıca PDKSde araç takibinde de kullanılır.

Yüksekliği 90105 cm, eni 25-30 cm olan bariyerlerin uzunluğu 2 ile 9 metre arasında değişmektedir. Karşılıklı konabilecek bariyerler ile istenilen aralıkta geçiş kontrolü sağlanabilmektedir. Bariyerler üretilirken çalışma ortamı da önemlidir. -20 ile +70 C arasındaki sıcaklık değerlerinde çalışmalıdır. Çünkü redüktöriü motora ait yağın donma noktasında çalışarak dişli çark sistemini bozabilir. Tehlike işaretlerini taşıyan bariyer kolu, kasa, sonsuz dişliyi taşıyan redüktöriü motor, yaylı dengeleme sistemi, taban montaj sehpası (opsiyonel) gibi mekanik parçalardan meydana gelmiştir.

Bariyer içine konulan termostatlı ısıtıcı sayesinde, motorun ve dişli kutusundaki yağın özelliği korunarak her türlü mevsim koşullarında bariyerlerin aynı performansı göstermesini sağlar. Isıtıcı aynı zamanda yoğunlaşmayı önleyerek pasın, bariyerin iç ve dış mekânına zarar vermesini engeller. Motorlar en yoğun kullanımda bile ısınıp devre dışı kalma problemi yaşatmazlar. 24 volt DC akımla çalışan motora sahiptir. Sürekli ve ardışık çalışmada DC motorların tüm avantajlarına sahiptir. Örneğin; durmaya yakın hızını yavaşlatarak sıfıra getirir ve yumuşak bir duruş sağlanır.

Bunun dışında 220-240 V AC gerilimle monofaze tip motorlu olanları da vardır. İsteğe bağlı olarak akü ve şaıj ünitesi ilavesi ile elektrik kesilmelerinde sistem çalışmaya devam eder. Elektronik kontrol ünitesi ve sınır anahtarları kabın içinde montelidir, tüm bağlantılar buradan sağlanır. Kol ağırlığı kabın içinde kontra yay kuvveti ile dengelenmelidir, bu sayede motor yükünün en aza indirilmesi sağlanır.