Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Personel Devam Kontrol Sistemleri

Personel Devam Kontrol Sistemleri Personel Devam Kontrol Sistemleri

Personel Devam Kontrol Sistemleri

 

PDKS'nin(Personel Devam Kontrol Sistemleri), aslında eskiden beri farklı olmayan şekilde o zamanın teknolojisine uygun olarak kullanıldığı ve hala da kullanılmakta olduğu görülmektedir. Eskiden fabrika veya büyük işletmelerde her çalışan için çıkartılan bir kart olur ve bu kart işletme girişinde bulunan bir saate basılarak onaylanırdı. Her kart üzerinde giriş yapılan saatin karşılığına gelen hane delinirdi. Mesai bitiminde karşılık gelen saat kısmına delik getirilerek o günkü mesai saati ve kayıtları tutulmuş olurdu.

Ayrıca bu sistem ile gitgide artan güvenlik ihtiyacı da karşılanmıştır. Böylece çalışanların ve ziyaretçilerin kontrolü sağlanmış olur. Bu sayede hangi birime hangi personelin girebileceği ve dışarıdan gelen ziyaretçilerin hangi birimlere girebileceği gibi denetleme imkânları verir. İç noktalarda kapılara giriş ve çıkış için kapı önlerine ve kapı kolu üzerine konulacak bir kart okuyucu ile her personele verilecek bir proximity (geçiş) kart sayesinde yapılabilmektedir.

Geçiş kontrol sistemleri işyerlerinde kontrol edilmesi istenen bir bölümden geçmesine izin verilen özel ya da görevli kişilerin dışında, hiç kimsenin o birimden geçiş yapmasını izin verilmez. Dış noktalarda geçiş, kontrol turnikeleri ve bariyerler ile iç mekânlarda kapılara takılan elektromanyetik kilitler vasıtasıyla yapılır.

Yüksek güvenlik gerektiren dış noktalarda tam boy turnikeler kullanılmaktadır. Böylece yanm boy turnikelerin üzerinden geçilmesi riski ortadan kaldırılacaktır. İçeriye girme yetkisi olmayan personel veya kartı bulunmayan yabancılar kesinlikle geçemeyeceklerdir.

Geçiş kontrol sistemleri işletme otoparklarına girişte de kullanılabilmektedir. Otopark girişindeki bariyer veya kayar kapının kontrolü bu sistem ile mümkündür. Araç sahibi personel kendisine tahsis edilen kart ile yetkisi dâhilinde aracı ile geçebilmektedir.

Sistem, geçiş kontrol okuyucularına gösterilen geçiş kartlarının, bu okuyucularda bulunan geçiş seviyelerine göre, belirtilen kapılardan, turnikelerden veya bariyerlerden geçişin kontrolünü sağlar. Kart suistimaline karşı, kartı taşıyan kişi ile yetkili kart sahibinin aynı kişi olup olmadığı da dijital sistemlerle kontrol edilebilmektedir.